Verimli Ders Çalışma 


Verimli ders çalışmanın püf noktaları söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir yaklaşım olmasa da, hatırlama ve uzun süreli belleğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz yöntemler vardır.

Unutmayın: herkesin farklı öğrenme teknikleri vardır. Diğer öğrenciler için işe yarayan şey sizin için yaramayabilir. Çalışmanın en iyi yolunu keşfedene kadar denemeye devam edin.

 

Öncelik Amaç Belirlemek 

 

Hedefleriniz, etrafınızda yapmanız gerekenlere öncelik vermenize yardımcı olur. Beyin fırtınası yapmak ve hedeflerinizi yazmak için biraz zaman ayırırsanız, onlara ulaşmak için atmanız gereken adımları planlayabilirsiniz. Bunları bir kez yazdıktan sonra, görevlerinizi hedeflerinize ulaşma konusunda daha iyi hizalayabilir ve öncelik sırasına koyabilirsiniz. Başarınıza etkisini görünce inanamayacaksınız.

Kısa ve Uzun Dönemli Olacak Şekilde Planlar Yapın 

 

Bir çalışma planı, çalışma sürelerini ve öğrenme hedeflerini özetleyen organize bir programdır. Bir çalışma planı, eğitiminizde yolunuzu bulmanıza ve kendi öğrenme sonuçlarınızdan sorumlu tutmanıza yardımcı olacak etkili bir yoldur. Zaman yönetimi zorlayıcı olabilir. Derslerinizin yanı sıra, muhtemelen ders dışı etkinlikler, iş ve sosyal sorumluluklar gibi başka taahhütleriniz de vardır. Kısa ve uzun dönemli olacak şekilde plan oluşturmak, zamanınızı nasıl harcadığınızı görmenizi sağlar ve ev ödevlerinizi tamamlamak, testler için çalışmak ve öğrendiğiniz bilgileri gözden geçirmek ve saklamak için sınıf dışında yeterli zaman ayırmanızı sağlar.

 

Zamanı İyi Yönetin 

 

Bir öğrenci olarak, verimli ders çalışmanın püf noktaları arasında ustalaşması gereken en önemli becerilerden biri zaman yönetimidir. Zamana hâkim olduğunuzda, günlerinizi her dakikayı optimize edecek ve ihtiyacınız olan her şeyi strese veya paniğe neden olmadan yapacak şekilde tasarlayabilirsiniz.

 

Ödevinizi ertelemek ve son dakikaya kadar çalışmak onu daha zor ve yorucu hale getirecektir. Her şeyi son dakikaya bırakmadığınızdan emin olun ve hepsini bir geceye sıkıştırmamaya çalışın. Ertelemenin üstesinden gelmek, bunun gerçekleştiğinin farkına varmakla başlar. Derslerinizi ertelemek sizi olumsuz etkileyerek kötü okul performansına, daha düşük notlara ve daha yüksek okul stresine yol açabilir. Ayrıca, sizin için kırılması zor olabilecek, düşük notlar ve düşük özgüven döngüsü yaratabilir.

 

Ertelemeyi halledip düzenli ders çalışmaya başladıktan sonra, kendinize çalışmak için bolca zaman ayırmanızın yanı sıra çalışma molaları için de zaman ayırmanız gerekir. Eğitim, hem öğrenci hem de ebeveynler için zorlu bir deneyim olabilir, ancak olması gerekmez. Çalışma molalarında zihninizi ve bedeninizi nasıl tazeleyeceğinizi bilmek, sizin etkili ve olumlu bir çalışma deneyimi yaşamanızı sağlar. İleriyi planlamak, susuz kalmamak ve beslenmek, düzenli hareket etmek ve çalışma molası ödülleriyle hedefler belirlemek, sizin çalışmayı daha kolay ve eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

 

Size Uygun Çalışma Ortamı Kurun 

 

Dikkatinizi dağıtmayan ve etkili bir şekilde çalışmanıza izin verecek, belirlenmiş bir çalışma alanına sahip olmak verimli ders çalışmanızın püf noktalarından biridir. Çalışma alanınıza yerleştiğinizde, öğrenmek için orada olduğunuzu bileceksiniz. Bu zihniyet, genel çalışma motivasyonunuza yardımcı olacaktır. Sessiz, iyi aydınlatılmış ve trafiğin az olduğu bir çalışma alanı seçin. Diyelim ki, sürekli olarak mutfağa girip çıkan ev arkadaşlarınızla veya aile üyeleriyle dikkatiniz dağılacaksa yemek masasında ders çalışmayın!

 

Evde çalışmak için uygun bir yer yoksa yerel kütüphanenizi veya üniversite kütüphanenizi deneyin. Kütüphaneler doğal olarak sessizdir ve çoğunun çalışma için belirlenmiş alanları vardır. Bu yerlerden birini seçebilirsiniz.

Dikkat Dağıtacak Şeyleri Ortadan Kaldırın 

 

Bugünlerde o kadar çok dış uyaran var ki, pek çok öğrencinin dikkati dağılmış gibi hissetmesine şaşmamak gerek!

Sosyal medya, arkadaşlar, telefon, televizyon, video oyunları ve geziler, öğrencilerin ders çalışmaya odaklanma becerilerini alt üst etmede rol oynar. Verimliliğinizin çok sayıda dikkat dağıtıcı şeyden muzdarip olduğunu düşünüyorsanız, çalışma ortamınızı ders çalışmaya daha elverişli bir ortamla değiştirmenin zamanı geldi.

Öğrenme için doğru ortamı yaratmak, tüm bu dışsal dikkat dağıtıcı unsurların gücünün üstesinden gelmenize yardımcı olacak nispeten kolay bir çözüm olmalıdır:

  • Zayıf yön olarak bildiğiniz şeyleri çalışma alanınızdan çıkarın. Bu, telefonunuzu, interneti, televizyonu vb. içerebilir.
  • Sosyalleşmenizi hafta sonları veya tüm görevleriniz tamamlandıktan sonra sınırlayın.
  • Dikkatinizi dağıtan çok sayıda şey nedeniyle evde iş yapmayı imkansız buluyorsanız, başka bir yerde çalışmayı deneyin. Kütüphane iyi bir yer olabilir, çünkü telefonunuzu dolabınıza kapatabilirsiniz ve huzur ve sessizlik garanti edilir.

Bu konu ile alakalı eğitimde teknoloji kullanımı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Fazla Derse Çalışmayın 

 

Aynı anda birden fazla ders çalışmak kafa karışıklığına sebep olabilir. Bir süre sonra anlamadığınızı fark ederek sıkılacaksınız. Bir dersin belirli bir konusuna çalışmak öğrenmeniz açısından daha verimli olur.

 

Tekrarlarınızı Düzenli Olarak Yapın 

 

Okuldan sonra, ders notlarını gözden geçirin ve genişletin. Notları gözden geçirmek verimli ders çalışmanın en önemli püf noktasıdır. Bilginizi kısa süreli bellekten öğrenilen materyalin uzun süreli belleğe taşınmasına yardımcı olur, bu da bir dahaki sefere büyük bir sınava girdiğinizde yardımcı olacaktır.

 

Tek Bir Kaynağa Bağlı Kalmayın 

 

Dersten verim almak isteyen bir öğrenci öğrenci olarak hayatı dengelemek, zaman yönetiminin ve çalışma kaynaklarının son derece önemli olduğu anlamına gelir. Bu becerileri uyarlayabildiğiniz ve bir rutin geliştirebildiğiniz zaman, ders çalışmak daha kolay ve verimli hale gelir. Derecenizi her damlasına değdirmek için, sağlam çalışma becerileri daha iyi öğrenmeyi teşvik edecek ve stresi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Tek bir kaynağa bağlı kalmak ise sizin farklı soru köklerini görmenizi engelleyerek size faydadan çok zararı olacaktır. Ne kadar yabancı kaynaktan soru çözersiniz, o kadar farklı soru tipine rastlamış olursunuz.

 

Not Tutmayı İhmal Etmeyin

 

Ders sırasında beyninizi meşgul tutmak için, çalışma tekniklerinizi geliştirirken daha sonra başvurabileceğiniz notlar alın. Bu notlar, değerlendirmeleri ve ödevleri tamamlarken gözden geçirmek için önemli olacaktır.

 

Dersten sonra notlarınızı özetlemeyi kullanışlı bulabilirsiniz, böylece notlarınız net ve kolay okunabilir. Önemli noktaların altını çizin. Herhangi bir şey mantıklı gelmiyorsa, öğretmeninizden açıklama isteyebilirsiniz. Bilgiyi basitleştirmeye yardımcı olmak için akış şemaları ve zihin haritaları gibi görsel yardımcılar da oluşturabilirsiniz. Bazı öğrenciler için bu görsel yardımcılar, karmaşık bilgileri hatırlamalarına ve daha etkili bir şekilde çalışmalarına yardımcı olur. Bir dersi kaçırırsanız, bir çalışma arkadaşınıza veya sınıf arkadaşınıza notlarına bakıp bakamayacağınızı sorun. Bu, kendi not alma işleminizde boşluk olmamasını sağlayacaktır.

 

40 Dakika Çalıştıktan Sonra 10 Dakika Mola Verin 

 

Verimli ders çalışmanın en etkili yollarından biri, öğrenme seanslarınıza ara vermektir. Kısa çalışma oturumları daha etkilidir ve çalışma sürenizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur. Çalışmak vücut için fiziksel olarak zor olabilir. Bir seferde çok uzun süre hareketsiz oturmakta zorlanabilirsiniz. Enerjinizi atmanız için hareket etmeli ve esnemeniz için molalar vermeniz önemlidir. Kalkmak ve etrafta dolaşmak vücudunuzun yeniden enerji kazanmasına, zihninizin temizlenmesine ve stresinizin azalmasına yardımcı olabilir. Mola verdiğinizde ayağa kalkmaya, gerinmeye veya evin içinde veya dışarıda kısa bir yürüyüşe çıkmak size çok iyi gelecektir. Bu yüzden 40 dakika çalıştıktan sonra 10 dakika mola verirseniz daha verimli bir çalışma sistemine sahip olduğunuzu göreceksiniz.

 

Bu konuyla alakalı daha fazla bilgi edinmek için  LGS’ye nasıl hazırlanılır  adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.